Deprem sigortası ne zaman başladı?

2
62

Ülkemiz bulunduğu coğrafi konum ve yer şekilleri nedeniyle depreme elverişli bir bölgedir. Bu nedenle ülkemiz her an için deprem riski ile karşı karşıyadır. Depremde oluşan maddi kayıpları karşılamak ve devlet giderlerini azaltmak amacıyla DASK tarafından zorunlu deprem sigortası uygulaması başlatılmıştır. Bakanlar kurulu tarafından deprem sigortası yaptırma hizmeti 25.11.1999 tarihinde 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu kapsamında kararlaştırılmıştır. Bu karar, 28296 sayılı resmi gazetede 18 Mayıs 2012 Cuma günü yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe girme tarihinden itibaren artık her inşa edilen bina yapıldıktan sonra gerekli şartlar doğrultusunda sigorta kapsamında yer almaktadır. Zorunlu deprem sigortası ne zaman yürürlüğe girdi? Sorusunun cevabını alan bina yöneticileri, artık zaman kaybetmeden en yakın sigorta acentesine uğrayarak başvurularını yapmaktadırlar. İstenilen belgelerle birlikte başvurularını yapan kişilerin sigorta başvuruları kısa sürede onaylanmaktadır. Bu sayede binalarda sigortanın yapıldığı günden itibaren güvence altına alınmaktadır. Bu sayede deprem sonrası meydana gelebilecek her türlü hasara karşı maddi zararlar teminat kapsamında karşılanmaktadır. Üstelik maddi zararlar poliçenizde belirtilen limite göre nakit olarak karşılanacağı için, maddi açıdan zor durumda kalmaktan kurtulacak ve hasarlarınızı kolay bir şekilde karşılayacaksınız.

Ruhsatsız Binalar Teminat Kapsamında Yer Alır mı?

Zorunlu deprem sigortasının yürürlüğe girmesinin ardından, bina sahipleri bu sigorta hakkında araştırma yapmakta ve edindikleri bilgiler doğrultusunda binalarını sigorta altına almaktadırlar. Zorunlu deprem sigortası ne zaman yürürlüğe girdi? Sorusunun cevabının öğrenenler, DASK tarafından sunulan sigorta hizmetinden faydalanmak için başvurularını yapmaktadırlar. Deprem sigortası hakkında merak edilen diğer sorular arasında; ruhsatsız binaların teminat kapsamında olup olmadığı sorusudur. Ruhsatı olmayan binalar ne yazık ki teminat kapsamında yer almamaktadır. Çünkü bu binalar kaçak olarak hizmet verdikleri için, teminat dışında tutulmaktadırlar. Fakat bu şart 2000 yılından sonra bina inşa edenler için geçerlidir. 1999 yılından önce inşa edilmiş binalar için ruhsat şartı aranmamaktadır. Bu sayede 1999 yılından önce bina yaptıran kişiler, zorunlu deprem sigortası yaptırabilme imkanına sahip olmuşlardır.  

Bina Hasar Tipleri Nelerdir?

Zorunlu deprem sigortasının başlatılmasının ardında binaların birçok bölümüm teminat altında yer alıyor. Bu sayede deprem sonrası hasar ne olursa olsun sigorta altında bulunan bina bölümlerinin hasarları sigorta tarafından karşılanmaktadır. Zorunlu deprem sigortası ne zaman yürürlüğe girdi? Sorusunun cevabının öğrenenler ardından hasar alan binaların sigortasının hangi kriterlere göre yapıldığını araştırmaktadırlar. Genel olarak hasar tipleri üç bölüme ayrılmaktadır:

  • Ağır hasarlı binalar için sigorta
  • Orta hasarlı binalar için sigorta
  • Hafif hasarlı ya da hasarsız binalar için sigorta

Hasar tiplerine göre yapılan sigorta hizmeti sayesinde artık binanızın durumuna göre sigortadan rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Sigorta hizmetinden yararlanmak için yapmanız gereken en yakın sigorta acentesine uğrayarak sigorta başvurunuzu yapabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here